2018 Eylül ayında Volkswagen firması, 80 yılda eski ve yeni versiyonlarıyla yaklaşı 23 milyon adet satılarak bir klasik haline gelen Beetle’ın son serisini üreteceklerini ve sonra üretimine son verileceğini açıklamıştı.

1938 yılında Ferdinand Porsche tarafından dizayn edilen arabanın, üretime hazır olarak tasarımını geliştiren kişi ise Adolf Hitler’di. Yine aracın ilk üstü açık modeli de kendisine verilmiştir.

Bu ikonik tosbağanın 65 yıl boyunca kendine özel bir kitle edinmesi bir yana, adına özel festivaller, dünyanın her yerinden Vosvos sahiplerinin katıldığı turlar, çeşitli organizasyonlar düzenlenmiştir.

2006 – 2009 yılları arasında New Beetle kullanma zevkine erişmiş ben için bile, bu eski hatlarını ve sıcaklığını koruyan sevimli uğur böceğinin (Coccinelle – Fransızlar da böyle diyor) sürüş keyfi gerçekten kıyas götürmez.

21 milyondan fazla üretilerek “tarihte en uzun süre üretimde kalan araç“ olması sahip olduğu tek rekor değil. 17 kişinin aynı anda bir Vosvos’a sığması da Guinness’te yerini bulmuştur.

7’den 70’e herkesin hayatına bir yerden dokunmuş sevimli böceğin üretimi Temmuz 2019’da son buldu. Volkswagen sene başında, Pro Musica Youth Chorus tarafından seslendirilmiş “Let It Be”yi arkasına alan bir veda videosu yayınladı. Yolu Vosvos’la kesişmişlerin yüreğini ince ince burkan videoyu yazının bitimine bıraktım.

Unutmadan bir minik bilgi daha; Volkswagen, eski Beetle sahiplerinin araçlarını akü elektrik gücüne dönüştürmeleri için, batarya ve güç ünitelerinin kendisi tarafından temin edileceği yeni de bir yol açıkladı. Detaylar burda; https://www.theverge.com/2019/9/5/20851784/vw-beetle-electric-conversion-frankfurt-motor-show

Ustalara Saygı Kuşağı: Volkspod

Kendisini “çeşitli şeylerin üreticisi ve kurucusu” olarak tanımlayan Custom uzmanı Brent Walter, Volkswagen Beetle’ı parçalara ayırarak, 4 çamurluğundan bir mini scooter oluşturdu.

Çamurluklarla baş ve kuyruk sistemini oluşturulduğu mini scooter’ları 79cc motorla güçlendirdi.

Geniş gidonu ve geleneksel arka ve ön farlarıyla iki tekerleği benzersiz bir retro tasarıma dönüştüren Walter, Beetle’a olan saygısını araçların renginde de korudu ve bu merak uyandıran scootercık’larda VW’nin klasiği huş yeşili ve pastel maviyi kullandı.

View this post on Instagram

Cold day for a ride. #volkspod

A post shared by Brent Walter (@walter_werks) on

İnsan bunu sırf evinin bir köşesine koymaktan bile keyif alabilir.
Tabii bir aracı dekor olarak kullanabilecek müsaitlikle bir eviniz ve benim gibi minimal(!) zevkleriniz varsa.

Neden olmasın di’mi? Tam da söylendiği gibi; “there will be an answer, let it be..!”

Kaynak: Designboom / Wikipedia / Theverge