Geçen sene Şubat ayında tanıtılan Scorpion 3 artık satışta.

Bir motosiklet ve quadcopter’in bebeği niteliğinde olan bu amatör uçuş aracına kısaca insan taşıyan drone diyebiliriz. Sporculara, mühendislere, bilim adamlarına ve mucitlere ilham vermek üzere dizayn edilmiş drone, Hoversurf isimli drone şirketinin projelerinden biri.

“Önce güvenlik” diyenlere kesinlikle hitap etmeyen bu heyecan verici oyuncağın bir gün geleceği tahmin ediliyordu. Multirotor drone kavramı hayatımıza girdiği anda herkes bu akıllı ve kendi kendine dengede durabilen aletlerin insan taşıyabileceğini de kestirmişti. Son bir kaç yılda sivil uçuş mühendisliğinin kendini mükemmel bir hızla geliştirmesiyle de tahminlerden daha hızlı bir üretim süreci ortaya çıktı.

Sabri Bey ne yapıyorsunuz?

4 ahşap pervaneyle çevrili bir arazi motosikletini anımsatan Scorpion 3, manuel ve otomatik kontrol ünitesiyle birleşince ortaya havada surf yapabilen bir motosiklet çıkıyor.

Saatte 70 km hıza ulaşabilen ve 8 kameraya sahip araç Dubai polisi ve Hoversurf tarafından tanıtıldı.

Hoversurf’un CEO’su Alexander Atamanov’un paylaştığı bir uçuş videosunda, drone’un rekor seviyede denilebilecek 30 m’ye kadar yükseldiği görülmekte. Ancak Dubai polisi güvenlik sebebiyle bunu 5 m ile sınırlandırdı.

300 kg taşıma kapasitesi olan Scorpion 3, tek şarjla 20-25 dk kadar uçabiliyor.

Pek çok ülkede 115 kg’ın altındaki hava araçları için kayıt ve ehliyet konularında herhangi bir yaptırım yok. Scorpion 3 piliyle beraber 104 kg. Ancak Türkiye’de 2016 başında yürürlüğe giren IHA (İnsansız Hava Araçları) mevzuatı gereği, hobi dışında ticari olarak yapılan, 25 kg ‘ın üzerindeki tüm araçlar için ehliyet alınması gerekiyor. Bu klasmanda bir araç hobi olarak mı ticari mi kullanılır ya da buralarda kullanılır mı orasını göreceğiz.

Adrenalini ve bütçesi uçmaya hazır herkesin buluşma noktası link de hemen şuracıkta. Doların sudan ucuz olduğu bu günlerde, yüksekten ve hızdan korkmayanlara $59.900 fiyatla satışta olan bu oyuncaktan edinen biri olursa, bir turunu alırım.